Roman Goryński

Obrazek tytułowy

strona główna
Z tego miejsca możesz do mnie napisać


W numerze m.in.:

 • CIESZYN - USTROŃ - ISTEBNA - SZCZYRK
 • Ogłoszenia, obwieszczenia...
 • Wakacje pozostały tylko wspomnieniem
 • Z prac Zarządu Miasta i z życia Rady Miejskiej
 • Szachy...
 • Sprzątanie Świata...
 • Drewno...i huragany...
 • Podatek...?
  CIESZYN - USTROŃ - ISTEBNA - SZCZYRK


  widok na góry...
  odpoczynek nad rzeczką w Szczyrku...
  Sanktuarium Maryjne na Górce w Szczyrku...
  Wisła...
  odpoczynek pod Równicą...
  widok z Baraniej Góry...
  muszla koncertowa w Szczyrku...
  znowu Wisła...
  w drodze na Baranią...

  CIESZYN - USTROŃ - ISTEBNA - SZCZYRK
  Obóz wędrowny był planowany na życzenie uczestników pod kątem udziału w 38 Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Dwutygodniowa trasa rozpoczynała się w Cieszynie, gdzie zwiedzaliśmy zabytki (m.in. Wenecję Cieszyńską, Górę Zamkową z piękną panoramą na miasto, wieżę Piastowską, romańską rotundę jako najstarszą zachowaną basztę w Polsce, a oglądać ją możemy na odwrocie banknotu o nominale 20 zł, studnię Trzech Braci, Rynek i inne). Zwiedzaliśmy również Czeski Cieszyn. Wieczorami dużo czasu młodzież spędzała na rozgrywkach tenisowych. Pogoda w zasadzie nam dopisywała, ale w czasie przejścia do Ustronia-Dobki trochę zmokliśmy. Zresztą sam strumień Dobka (jak również Wisła, przez którą przechodziliśmy kładką) zmienił się w rwącą, wzburzoną, mętną rzekę.
  Z Dobki urządziliśmy dwie wycieczki piesze do Wisły przez Bukową (715m):do kościoła, do Muzeum Beskidzkiego i udział w imprezach towarzyszących Tygodniowi Kultury Beskidzkiej w parku z muszlą koncertową oraz na basen i jedną w góry dość intensywną przez Orłową (813m) na Równicę (883m) i po zejściu do Ustronia wyjazd wyciągiem krzesełkowym na Stokłosicę i wejście na Wielką Czantorię (995m). Tego wysiłku nie wytrzymał uczestnik, który miał niedopasowane obuwie. Do schroniska został dowieziony taksówką. Po trzydniowym pobycie w tym rejonie przenosimy się do Istebnej.
  Schronisko "Zaolzianka" drewniane, duże, pięknie położone w dolinie Olzy w jej początkowym biegu, wśród gęstego jodłowego boru, ze skrzypiącymi podłogami, choć stosunkowo niewygodne, ze względu na węzeł sanitarny w piwnicach, gdy tymczasem mieszkaliśmy na wysokim piętrze. Podobało nam się tutaj ze względu na dużą swobodę i wspaniałe otoczenie. Z Istebnej poszliśmy na wycieczkę do Koniakowa, gdzie zwiedziliśmy trzy galerie i muzeum koronkarskie (wytwarzanie trąbit i pokaz gry, rzeźba, malarstwo i koronkarstwo) i na Ochodzitą (894m), która jest działem wodnym Bałtyku i Morza Czarnego. Drugą wycieczkę zorganizowaliśmy na Baranią Górę (1220m) przez Przysłop. Ponad trzyipółgodzinny szlak prowadził świerkowo-bukowym lasem, gdzie podczas krótkich przystanków na odpoczynek pojadaliśmy pyszne jagody, wynagradzające spory wysiłek. Z wieży widokowej na szczycie Baraniej Góry podziwiać mogliśmy wspaniałe widoki. Wyjątkowo dobra widoczność pozwalała nawet dojrzeć Tatry.
  Z pewnym żalem, ale i chęcią udziału w imprezach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, przenosimy się do Szczyrku. W schronisku otoczono nas troskliwą opieką. Na nasze życzenie ZO PTSM w Bielsku-Białej dostosował termin obozu i zmienił nam trasę tak, aby w Szczyrku przez cztery ostatnie dni uczestniczyć w 38 Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Co wieczór braliśmy udział w największej letniej imprezie folklorystycznej. Obejrzeliśmy 20 zespołów, w tym ze Słowacji, Meksyku, Czech, Sardynii, Indii, USA, Londynu i Węgier. Z zespołów polskich (12 zespołów) m.in. Kujawy z Włocławka i Kundzię z Chełmna. Codziennie po zakończeniu koncertu na estradzie do północy (a nawet raz do 100) odbywały się dyskoteki prowadzone przez DJ z Orlego Gniazda. Oprócz koncertów organizatorzy przewidzieli szereg imprez towarzyszących takich jak: wystawy twórczości artystycznej, targi sztuki, korowody zespołów folklorystycznych, galerie sztuki beskidzkiej, beskidzkie lato filmowe (byliśmy w kinie). W Szczyrku podziwialiśmy również konkurs skoków narciarskich na trzech skoczniach igielitowych w dolinie Biłej (w tym dla dzieci do lat 10). Niespodzianką dla wszystkich był ostatni skok, który oddał reprezentant Polski Łukasz Kruczek. Kolejką gondolową z Cygańskiego Lasu w Bielsku-Białej wjechaliśmy na Szyndzielnię, skąd przeszliśmy przez Klimczok (1117m - niespotykanie duże jagody) i Karkoszczonkę do Szczyrku. Byliśmy na Skrzycznem (1257m - wyciąg krzesełkowy). Poszliśmy do Orlego Gniazda i Sanktuarium Maryjnego na Górce. Opiekę nad tym miejscem objęli księża Salezjanie.
  Obóz zakończyliśmy całodziennym pobytem w Bielsku-Białej, gdzie po zwiedzeniu miasta i odpoczynku na basenie skorzystaliśmy ze schroniska, aby przygotować się do wyjazdu.
  Na trasie nie spotykaliśmy prawie wcale innych obozów (np. w schroniskach przez całe dwa tygodnie: jedną kolonię, jeden obóz sportowy i jeden obóz wędrowny). Dwa razy musieliśmy korzystać z pomocy lekarskiej (zaprószenie oka i rana cięta łokcia po upadku na schodach skoczni narciarskiej pod Skalitem). Każdorazowo informowaliśmy natychmiast telefonicznie rodziców.
  Podsumowując, możemy stwierdzić, że obóz przebiegał w bardzo przyjemnej atmosferze, bez stresów. Wszyscy byliśmy zadowoleni do tego stopnia, że chętnie przedłużylibyśmy pobyt w tym rejonie. Pełni wrażeń po przebytej wędrówce, rankiem 7 sierpnia witaliśmy się z rodzicami.
  Ł.R.Goryńscy

  Powrót


  Ogłoszenia zaproszenia obwieszczenia...

  Zaproszenie

  BURMISTRZ MIASTA I KONWENT SOŁTYSÓW
  mają zaszczyt serdecznie zaprosić mieszkańców miasta i gminy
  na uroczystości dożynkowe
  w dniu 2 września 2001 roku
  które rozpoczną się mszą św. dziękczynną
  o godz. 1200 w Kościele Parafialnym
  w Kowalewie Pomorskim
  PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
  1.09.2001 r. - boisko Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pom.
  godz. 830 - przyjmowanie drużyn piłkarskich,
  godz. 845 - losowanie grup rozgrywek turnieju międzysołeckiego,
  godz. 900 - rozpoczęcie rozgrywek eliminacyjnych,
  2.09.2001 r. - stadion miejski Kowalewo Pomorskie
  godz. 1200 - msza św. w Kościele Parafialnym następnie przejście korowodu dożynko-wego ulicami miasta: Plac 700-lecia, Plac Wolności, ul. Jedności Robotniczej,
  godz. 1300 - uroczystości dożynkowe stadion miejski - w programie m.in. korowód do-żynkowy, składanie chleba, wieńców i ozdób dożynkowych, wręczenie odzna-czeń, występ orkiestry dętej Chełmińskiego Domu Kultury
  godz. 1415 - rozgrywki półfinałowe turnieju piłkarskiego
  godz. 1530 - turniej sprawnościowy sołectw - konkurencje: rzut beretem na odległość, przeciąganie liny, bieg w workach dla dzieci, łowienie rybek, rzut do kosza,
  godz. 1720 - mecz finałowy turnieju piłkarskiego
  godz. 1800 - ogłoszenie wyników konkursu wieńców dożynkowych, ogłoszenie wyników turnieju sprawnościowego sołectw, turnieju piłkarskiego i wręczenie nagród
  godz. 2000 - zabawa ludowa na placu przy remizie OSP. Organizatorzy zapewniają bufet na miejscu.
  Serdecznie zapraszamy.
  Organizatorzy
  Nowo otwarty Sklep Ogród
  w Kowalewie przy torach,
  ma zaszczyt podziękować wszystkim klientom
  za odwiedzenie w miesiącach wiosenno-letnich,
  a jednocześnie zaprosić Państwa
  do dalszej współpracy.
  Zatem przedstawiamy nową ofertę
  do upiększania ogrodów i działek:
  - kwiaty cebulowe w szerokim asortymencie kolorów i odmian.
  - krzewy i drzewka ozdobne
  - podłoża do kwiatów i drzewek ozdobnych
  - nawozy specjalistyczne do kwiatów i drzewek
  - odżywki dolistne
  - donice w szerokim asortymencie
  - narzędzia, sprzęt i meble ogrodowe
  - środki ochrony kwiatów i warzyw
  Zapewniamy miłą i fachową obsługę.
  Z poważaniem
  Właściciel - Gerard Bielecki
  OBWIESZCZENIE
  BURMISTRZA MIASTA KOWALEWO POMORSKIE
  z dnia 20 sierpnia 2001 roku
  Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz.U. Nr 46, poz.499 i Nr 74, poz. 786) podaje się do publicznej wiadomości informację o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Sena-tu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 23 września 2001r. :
  Numer obwodugłosowania Granice obwodu głosowania Siedziba obwodowej komisji wyborczej
  1 Kowalewo Pom. ulice: BATALIONÓW CHŁOPSKICH, CHOPINA, FOSA JAGIEL-LOŃSKA, MARII KONOPNICKIEJ, KRÓTKA, MURNA,OGRODOWA,PLAC 700-LECIA, SZKOLNA, SZPITALNA, TORUŃSKA Kowalewo Pomorskie, Szkoła Podstawowa, ul. Marii Konopnickiej 13, tel. 684-10-58"lokal dostosowany do potrzebwyborców niepełnosprawnych"
  2 Kowalewo Pom, ulice: AKACJOWA, BROD-NICKA, DĘBOWA, DRZYMAŁY, DWOR-COWA, DZIAŁKOWA, GŁOGOWA, JAŚMI-NOWA, JEDNOŚCI ROBOTNICZEJ, KILIŃ-SKIEGO, KOŚCIUSZKI, 1 MAJA, MALINO-WA, MIKOŁAJA Z RYŃSKA, MŁYŃSKA, ODRODZENIA, PLAC WOLNOŚCI, POD-BOREK, POZIOMKOWA, STRAŻACKA, 23 STYCZNIA, WRZOSOWA. Kowalewo PomorskieMiejsko-Gminny Ośrodek KulturyPlac Wolności 13tel. 684-11-74"lokal dostosowany do potrzebwyborców niepełnosprawnych"
  3 sołectwo: ELZANOWO, sołectwo: LIPIENICA, sołectwo: PRUSKA ŁĄKA, sołectwo: WIELKA ŁĄKA Wielka ŁąkaSzkoła Podstawowatel. 684-38-20
  4 sołectwo: FRYDRYCHOWO, sołectwo: KIEŁ-PINY, sołectwo: NAPOLE, sołectwo: PLU-SKOWĘSY PluskowęsySzkoła Podstawowatel. 684-15-41
  5 sołectwo: CHEŁMONIE, sołectwo CHEŁMO-NIEC Chełmonie, Remiza OSPtel. 684-35-67
  6 sołectwo: MLEWIEC, sołectwo: MLEWO, sołectwo: NOWY DWÓR, sołectwo: SREBR-NIKI MlewiecRemiza OSPtel.684-21-08
  7 sołectwo: BORÓWNO, sołectwo: MARIANY,sołectwo: WIELKIE RYCHNOWO, Wielkie Rychnowo, Szkoła Podstawowa, tel.684-21-11"lokal dostosowany do potrzebwyborców niepełnosprawnych"
  8. Kowalewo Pom. ulice: BRONIEWSKIEGO, GŁÓWNY DWORZEC, MICKIEWICZA, PRUSA, SŁOWACKIEGO, WYSPIAŃSKIE-GO, ŻEROMSKIEGO,sołectwo: BIELSK, sołectwo: SIERAKOWO, sołectwo: SZYCHOWO, sołectwo: ZAPLU-SKOWĘSY Kowalewo PomorskieInternat Zespołu Szkółul. Odrodzenia tel. 684-14-24
  Lokale wyborcze otwarte będą w dniu 23 września 2001r. między godziną 600 a 2000
  BURMISTRZ MIASTA
  /-/ Andrzej Grabowski

  2.09.2001r. - DOŻYNKI GMINNE - STADION MIEJSKI W KOWALEWIE POMORSKIM
  21.09.2001r. 1600 - MINI PIKNIK Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA SPRZĄTANIA ZIEMI NA PLACU ZA DOMEM KULTURY W KOWALEWIE POMORSKIM
  27.09.2001r. 1600 - DZIEŃ SENIORA - SALA WIDOWISKOWA W M-GOK W KOWALE-WIE POMORSKIM
  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
  Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kowalewie Pomorskim od miesiąca wrze-śnia wznawia zajęcia w kółkach zainteresowań: - plastycznym- teatralnym- kulinarnym - szachowym- czytelniczym
  oraz zajęcia w chórze dziewczęcym i ognisku muzycznym.
  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
  Filia biblioteczna w W. Łące została przeniesiona do pomieszczeń w Szkole Podstawowej w Wielkiej Łące.
  W miesiącu wrześniu biblioteka będzie czynna we wtorki w godzinach od 800 do 1600.
  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
  W dniu 29 lipca br. zorganizowany został w Kowalewie Pomorskim II Festyn Para-fialno-Miejski. Organizatorami festynu byli: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Para-fia Rzym.-Kat. p.w. św. Mikołaja, Urząd Miejski w Kowalewie Pomorskim.
  Tegoroczna edycja festynu cieszyła się niezwykłą frekwencją. W sumie bawiło się ok. 1000 kowalewian. Były wspólne śpiewy, do tańca przygrywał zespół RENESANS w składzie J.Wiśniewski i J.Działdowski z Kowalewa Pom. W trakcie trwania festynu przeprowadzono loterię fantową, na którą fanty ufundowało oraz przekazało 37 ofiaro-dawców (osoby prywatne oraz zakłady pracy). Sprzedano 261 losów. Cały dochód ze sprzedaży losów oraz dobrowolne datki w kwocie 1355,-zł przekazano na pomoc dla powodzian.
  Jedną z atrakcji festynu był pieczony prosiak ufundowany dla społeczeństwa przez Burmistrza Miasta Kowalewo Pomorskie.
  Szaszłyki oraz kiełbaski przekazał nieodpłatnie producent wyrobów masarskich p.Czesław Holubek z Torunia.
  Dla najmłodszych była karuzela, dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa...
  Organizatorzy składają serdeczne podziękowania ofiarodawcom za przekazanie i ufun-dowanie fantów oraz zespołowi RENESANS.
  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
  Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kowalewie Pomorskim informuje, że został ogło-szony konkurs "NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO", którego organizatorami są: pismo "Gospodyni", Redakcja Rolna Programu I Polskiego Radia, Fundusz współpracy AGROLINIA 2000 oraz Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs ten ma na celu dokumentację oraz promocję lokalnych produktów żywnościo-wych. Zapraszamy mieszkańców naszej gminy do wzięcia udziału w tym konkursie.
  Zainteresowanym podajemy regulamin tegoż konkursu na następnej stronie.


  Regulamin konkursu "NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO 2001"
  Redakcja "Gospodyni", Redakcja Rolna Programu I Polskiego Radia S.A. oraz Fundusz Współpracy AGROLINIA'2000 ogłaszają II edycję konkursu na najlepszy polski żywno-ściowy produkt regionalny, pn. "NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO".
  Celem konkursu jest poznanie i ocalenie od zapomnienia oryginalnych, regionalnych produktów, wytwarzanych w gospodarstwach i przez miejscowych rzemieślników, cha-rakterystycznych dla danego regionu, które są lub mogą stać się jego wizytówką.
  Przez żywnościowe produkty regionalne rozumiemy surowce lub wyroby, które mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub sporządzania potraw.
  Regionalne produkty muszą być związane z określonym obszarem geograficznym, cha-rakteryzować się szczególnymi cechami, często wynikającymi ze specyficznych warun-ków klimatycznych i glebowych regionu, z którego pochodzą.
  Powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tra-dycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy.
  W konkursie mogą wziąć udział wszyscy ci, którzy przedstawią produkty spełniające warunki podanej wyżej definicji.
  Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać o produkcie następujące informacje:
  a) podać nazwę (historyczną lub ludową)
  b) opisać produkt z wyszczególnieniem jego cech charakterystycznych
  c) opisać sposób wytwarzania produktu
  d) udokumentować związek produktu z danym regionem, powołując się na źródła (z określeniem zasięgu geograficznego regionu, na jakim produkt jest znany)
  e) podać informację, czy osoba zgłaszająca produkt wytwarza go jedynie na własne po-trzeby, czy może jest on sprzedawany, (jeśli tak, to w jakiej formie i na jakim obsza-rze).
  Produkty będą oceniane w następujących kategoriach:
  I. PRODUKTY REGIONALNE POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO (np. mięso, ryby, drób, wędliny, mleko, sery, farsze, miód i jego przetwory).
  II. PRODUKTY REGIONALNE POCHODZENIA ROŚLINNEGO (np. owoce, warzy-wa, konfitury, powidła, marmolady, octy, marynaty, soki, zakwasy, mąki, kasze, chleby i inne wypieki).
  III. NAPOJE REGIONALNE (alkoholowe i bezalkoholowe)
  IV. INNE produkty regionalne
  Zgłoszenia, zawierające opis według podanego schematu należy przesyłać do redak-cji"Gospodyni" pod adresem: 02 532 Warszawa, ul. Rakowiecka 32, tel./fax. 0-22 849-09-37, do dnia 10 sierpnia 2001 r. (decyduje data stempla pocztowego).
  W I etapie konkursu Komisja Konkursowa dokona analizy zgłoszeń i wyłoni produkty, które zostaną zaprezentowane w finałach regionalnych.
  Jury finałów regionalnych wyłoni zwycięzców w poszczególnych kategoriach produk-tów, przyznając I, II i III nagrody rzeczowe oraz wyróżnienia. Ponadto laureaci I miejsc w każdej kategorii produktów zostaną nominowani do II etapu konkursu, na szczeblu ogól-nopolskim.
  Pula nagród w finałach regionalnych wynosi 50 000 zł.
  W II etapie konkursu, po ocenie i degustacji zaprezentowanych produktów, jury przy-zna szczególnie wyróżniającym się produktom honorową, specjalną nagrodę: "PERŁĘ". Nominowani do nagrody "PERŁY" będą również laureaci I edycji konkursu "Nasze kuli-narne dziedzictwo 2000", spośród których produktom szczególnie wyróżniającym się jury przyzna honorową, specjalną nagrodę "Perły".
  Produkt regionalny wyróżniony honorową, specjalną nagrodą - "Perłą"- może ubiegać się o ochronę prawną zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Uzyskanie ochrony praw-nej daje możliwość wypromowania polskiego produktu regionalnego na rynkach europej-skich.
  Wręczenie "Pereł" odbędzie się w Warszawie, na uroczystym krajowym finale konkur-su "Nasze kulinarne dziedzictwo 2001".
  Zdobywcy I, II, III nagród w ubiegłorocznej edycji konkursu nie mogą brać udziału w konkursie w roku 2001.
  WYŚCIGU KOLARSKIEGO NIE BĘDZIE...
  Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Pluskowęsach wraz z Zarządem UKS "ZRYW" informują, iż wyścig kolarski "SZLAKIEM UKS" planowany na dzień 2 września br. nie odbędzie się w związku z organizacją wyścigu "TOUR DE POLOGNE".
  Sympatyków kolarstwa przepraszamy.
  Dyrektor Szkoły - Renata Kałuża
  ... ALE BĘDĄ ZAWODY STRZELECKIE
  Burmistrz Miasta w Kowalewie Pomorskim i Rada Sołecka Wsi Kiełpiny ser-decznie zapraszają na V Gminne Zawody Strzeleckie o Puchar Burmistrza Mia-sta. Zawody odbędą się w dniu 30 września 2001 roku o godz. 1000 na strzelnicy sportowej w Kiełpinach. Organizatorzy zapewniają bufet na miejscu. (J.J.)
  NOWE WŁADZE ZWIĄZKU PLANTATORÓW BURAKA CUKROWEGO
  Zjazd sprawozdawczo-wyborczy Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, który odbył się 4 lipca w Chełmży, wybrał nowe władze Związku. Prezesem zo-stał p. Bogdan Drozd z Krążna, a jego zastępcami p. Zdzisław Czarnomski z W.Rychnowa i p. Stanisław Wzorek z Zelgna. Poza tym w skład zarządu weszli: p. Zdzisław Oskroba z Bielska, p. Wacław Siekierski z Kazimierzewa, p. Piotr Boniecki z Ostrowitego, p. Stanisław Zieliński z Ciechocina, p. Dariusz Cichacki z Niewierza, p. Mirosław Błaszkiewicz z Zielenia, p. Józef Dunajski z Gronowa i p. Bogdan Skrzeszewski ze Skępego.
  Wybrano również Komisję Rewizyjną w składzie: p. Witold Wawrzonek z Frydrychowa, p. Ryszard Więckowski ze Świętosławia. P. Piotr Oliwa z Kurko-cina, p. Józef Pardyka z Browina, i p. Bolesław Szczechowski z Warszewic.
  DEWASTACJA DWORCA GŁÓWNEGO PKP
  Informujemy, że na adres Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pom. wpłynęło pi-smo Naczelnika Sekcji Przewozów Pasażerskich w Jabłonowie Pom., z treści którego wynika, iż na stacji Dworzec Główny bardzo często dochodzi do dewa-stacji budynku dworcowego oraz zanieczyszczania terenu PKP. Dewastacje doko-nywane są najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych, po zamknięciu kasy biletowej. Likwidacja powstałych zniszczeń wiąże się z ponoszeniem przez PKP wysokich kosztów napraw.
  Pragniemy przypomnieć, iż na prośbę tut. Urzędu Miejskiego, Zakład Przewo-zów Pasażerskich w Bydgoszczy wyraził zgodę na udostępnienie niewielkiego korytarzyka, zlokalizowanego przed wejściem do holu budynku dworcowego, do dyspozycji pasażerów w godzinach zamknięcia dworca.
  O ile powyższa sytuacja nie ulegnie zmianie i dochodzić będzie do dalszych dewastacji, PKP dokona zamknięcia w/w pomieszczenia, a pasażerowie zmuszeni zostaną do oczekiwania na odjazdy pociągów bezpośrednio na peronach.
  G.K.
  GRATULACJE
  W drodze przeprowadzonych konkursów i po pozytywnym zaopiniowa-niu kandydatów przez Kuratora Oświaty, Zarząd Miasta w Kowalewie Pomorskim z dniem 1 września 2001r. powierzył stanowiska dyrektorów:
  - Publicznego Gimnazjum w Kowalewie Pomorskim - Panu Krzysztofowi Wasilewskiemu,
  - Szkoły Podstawowej w Wielkim Rychnowie - Pani Elżbiecie Arbart.
  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
  W wyniku przeprowadzonych dwóch postępowań egzaminacyjnych w dniach 9 i 23 lipca 2001r. i zdaniu egzaminu przed Komisją Egzaminacyj-ną powołaną przez Radę Miejską w Kowalewie Pomorskim, stopień na-uczyciela mianowanego uzyskali nauczyciele Szkoły Podstawowej w Ko-walewie Pomorskim:
  - p. Joanna Peczka - nauczyciel języka angielskiego,
  - p. Krzysztof Dębiński - nauczyciel katecheta.


  Powrót


  Wakacje...

  WAKACJE POZOSTAŁY TYLKO WSPOMNIENIEM
  Mając na uwadze potrzeby społeczne, niesienie pomocy dzieciom i mło-dzieży, pochodzącym z rodzin najuboższych Ośrodek Pomocy Społecznej w br. zorganizował wypoczynek letni, z którego skorzystało 95 dzieci z terenu gminy Kowalewo Pomorskie.
  W dniach od 2.07. do 13.07.2001r. w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Kowalewie Pomorskim trwały półkolonie. Uczestniczyło w nich 22 dzieci w wieku od 8 do 15 lat.
  W pierwszym tygodniu zajęcia odbywały się w pomieszczeniach świetli-cy w godzinach od 800 do 1500. Wszyscy uczestnicy, po wspólnym ustaleniu norm i zasad grupowych obowiązujących podczas półkolonii, brali udział w szeregu urozmaiconych zajęciach. Były to: zajęcia terapeutyczne z prowadzonych w ciągu roku szkolnego zajęć profilaktycznych, jak również zajęcia plastyczno - techniczne, konkursy. Odbywały się również zajęcia rekreacyjno - sportowe na boisku szkolnym. Wszystkie dzieci miały przydzielone dyżury porządkowe, pomagały w robieniu codziennych zakupów oraz sporządzaniu posiłków dla całej grupy.
  Drugi tydzień półkolonii dzieci spędziły w Domu Pielgrzyma w Chełmo-niu. Każdego dnia brały udział w zajęciach sportowych oraz grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Równie chętnie uczestniczyły w organizowa-nych konkursach. Wszyscy uczestnicy z wielkim zainteresowaniem odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne Pana Klugowskiego w Chełmońcu, gdzie obejrzeli i zapoznali się ze zwierzętami (konie, kucyki, osioł, pies bernardyn). Wszystkie osoby odbyły przejażdżkę na osiołku i bryczką. Niewątpliwą atrakcję dla dzieci stanowiły również długie wycieczki do lasu, wyjście nad jezioro Okonin oraz organizowane co wieczór zabawy taneczne. Uczestnicy półkolonii mieli okazję spotkać się i porozmawiać z policjantem, który opowiadał o swojej pracy oraz odpowiadał na zadawane przez nich, liczne pytania.
  Każdego popołudnia wszyscy wychowankowie uczestniczyli w nabożeń-stwach Mszy Św.
  Na zakończenie półkolonii odbyło się ognisko, z udziałem władz samo-rządowych. W trakcie ogniska dzieci piekły kiełbaski, po czym odbyła się zabawa taneczna.
  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
  W miesiącu lipcu przy współpracy z sąsiadującymi gminami zwłaszcza z Gminą Wąbrzeźno (jako głównym organizatorem) zorganizowaliśmy obóz dla dwustu dzieci w dwóch dziesięciodniowych turnusach.
  Pierwszy turnus obozu miał miejsce w Przydworzu w terminie 9-18 lipca, drugi zaś, z uwagi na warunki atmosferyczne odbył się w pomieszczeniach Szkoły Pod-stawowej oraz Gimnazjum w Ryńsku w terminie 21-30 lipca. Z obu turnusów z naszej gminy skorzystało 49 dzieci. W trakcie obozu dzieci uczestniczyły w sze-regu urozmaiconych zajęciach, głównie na świeżym powietrzu. Na zakończenie każdego turnusu odbyło się ognisko z udziałem burmistrzów, wójtów, przedsta-wicieli władz samorządowych z poszczególnych gmin, którzy nie zapominając o dzieciach obdarowali ich prezentami zwłaszcza słodyczami. Wszyscy uczestnicy wypoczynku letniego byli zadowoleni.
  Tradycyjnie, jak co roku podjęto współpracę z Kuratorium Oświaty. W br. z na-szej gminy z bezpłatnego wypoczynku skorzystało 9 -ro dzieci. Pomimo, iż kolo-nie odbyły się Grudziądzu dzieci były bardzo zadowolone, gdyż uatrakcyjnione zostały między innymi różnymi wycieczkami, np. do Malborka, Fromborka. Każ-de dziecko na zakończenie otrzymało drobne upominki w postaci artykułów szkolnych i słodyczy.
  Również w br. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w Bydgoszczy sponsorowała kolonie letnie dla dzieci byłych pracowników PGR - spośród bezrobotnych i wielodzietnych rodzin zamieszkałych w osiedlach popegeerowskich. Z naszej gminy z wypoczynku skorzystało 15 -ro dzieci. 14 dniowe kolonie odbyły się w Toruniu z 8 - mio dniowym wyjazdem do Gdyni. Każdy uczestnik otrzymał komplet dresów sportowych, adidasów oraz po plecaku szkolnym.
  Za pośrednictwem "Gońca" chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowa-nie Zarządowi Miasta oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za przekazane środki na zorganizowanie półkolonii letnich.
  Dziękujemy również wszystkim osobom, których pomoc, opieka i wspar-cie przyczyniły się do zorganizowania i uświetnienia tegorocznego wypoczynku letniego:
  - Księdzu proboszczowi Maciejowi Augustyńskiemu,
  - Państwu Annie i Andrzejowi Grabowskim,
  - Panu Mirosławowi Milczarkowi,
  - Panu Zdzisławowi Oskrobie,
  - Panu Krzysztofowi Skorskiemu,
  - policjantowi - dzielnicowemu st. sierż. Dawidowi Doboszowi
  - piekarni przy ul. Jedności Robotniczej.,
  - Przedsiębiorstwu Usług Miejskich z Grudziądza.
  - Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pom.
  Również składamy serdeczne podziękowanie Hannie Wichrowskiej, Krzysztofo-wi Jasińskiemu oraz Marcinowi Koteckiemu za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi.
  Sz.Z.


  Powrót


  Z prac Zarządu Miasta i z życia Rady Miejskiej

  Z prac Zarządu Miasta
  W okresie od 12 lipca 2001r. do 27 lipca 2001r. Zarząd Miasta Kowalewo Pomorskie obradował dwa razy.
  Na posiedzeniach Zarząd podjął m.in. uchwały w spr.:

  - powołania komisji przetargowej - sprze-daż nieruchomości ul. Pl. 700-lecia 4/Szkolna 8
  - powołania komisji przetargowej - sprze-daż nieruchomości ul. Chopina
  - powołania komisji przetargowej - sprze-daż działek: nr 18 o pow. 3,01ha KW 3833, nr 19 o pow. 4,99 ha KW 3834, nr 20/4 o pow. 3,47 ha KW 8887
  - powierzenia stanowiska Dyrektora Pu-blicznego Gimnazjum w Kowalewie Pom.
  - powierzenia stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wielkim Rychnowie
  - zmian w budżecie na 2001r.

  Zarząd omawiał sprawy dotyczące:

  - dofinansowania remontów dróg gmin-nych kamieniem
  - odwołania mieszkańców Wielkiego Rychnowa w sprawie odmowy dofinan-sowania remontu drogi gminnej kamie-niem wapiennym
  - pisma Marszałka Województwa Kujaw-sko-Pomorskiego o wstępne zadeklaro-wanie udziału w Regionalnym Funduszu Poręczeń Kredytowych
  - wstępnych uzgodnień z projektantem dotyczących potrzeb użytkowych i roz-wiązań techniczno-konstrukcyjnych umożliwiających przygotowanie koncep-cji architektonicznej Gimnazjum Publicz-nego w Kowalewie Pom.
  - zmiany do ustawy o samorządzie gmin-nym i propozycje zmian statutu gminy
  - przekształcenie ZGKiM
  - oceny spójności rozwiązań projektu zmiany miejscowego planu zagospoda-rowania
  - przestrzennego osiedla Brodnickiego w Kowalewie Pom. z polityką przestrzenną określoną w "Studium"

  Zarząd rozpatrywał wnioski o:


  - kupno części działki w Sierakowie
  - kupno lokalu i pozostałej części w starej szkole w W. Rychnowie
  - przekazanie sprzętu i wyposażenia dla Stowarzyszenia "TRIO"
  - przekazanie dwóch rat dotacji - "TRIO"
  - zezwolenie na sprzedaż alkoholu

  Przetargi:

  - budowa drogi gminnej w Chełmońcu
  - serwis kotłowni
  - selektywna zbiórka tworzyw sztucznych
  - najem lokalu po hotelu w ZGKiM na działalność gospodarczą
  - sprzedaż kosiarki przegubowej
  - kanalizacja II etap
  - druki akcydensowe
  - rozstrzygnięcie postępowania o zamó-wienie publiczne w formie zapytania o cenę dot. opracowania projektu budowla-nego na modernizację drogi gminnej w miejscowości Piątkowo
  - informacja wstępna dot. przetargu nie-ograniczonego na budowę świetlicy wiej-skiej z remizą OSP we wsi Kiełpiny
  - otwarcie i wybór oferty na jezioro Jezio-rek - Mlewo

  Ponadto zapoznał się z informacjami dotyczącymi:

  - zakupu prac dotyczących Kowalewa Pom. w wykonaniu B.Z. Nowickiego
  - konkursu na stanowisko Kierownika ZGKiM w Kowalewie Pom.
  - konkursu na wyróżniającego się dzielni-cowego województwa Kujawsko-Pomorskiego
  - pisma Wojewody Kujawsko-Pomorskiego o konieczności ograniczenia wydatków budżetowych
  - nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mia-nowanego
  - pisma z Izby Wytrzeźwień w Toruniu
  D.P.

  Powrót


  Szachy...

  Z WAKACYJNEJ SZACHOWNICY
  Szachiści LKS Promień i UKS ORLIK w okresie wakacji brali udział w kilku ogólnopolskich turniejach szachowych. W rozegranych w Olsztynie Otwartych Mistrzostwach Województwa Warmińsko-Mazurskiego bardzo dobrze zagrali :Izabela Siergiej, która zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt do 10 lat (II miejsce w generalnej klasyfikacji) i Agnieszka Mrozińska ,która zajęła II miejsce w kate-gorii do 14 lat.
  ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
  W turnieju rozegranym w Brodnicy nasi zawodnicy zajęli następujące miejsca: Benedykt Mroziński II miejsce(6,5 pkt),Paweł Mroziński i Sebastian Rogaczewski ( po 6 pkt) -V miejsce , Agnieszka Mrozińska zajęła III miejsce w kategorii kobiet ( 5 pkt), a Kamil Kiełbowicz zajął III miejsce w kategorii juniorów do 10 lat ( 4 pkt).Ponadto star-tował Mateusz Taborek ,który w tej grupie zajął V miejsce ( 3 pkt).
  W Iwoniczu odbył się obóz ( Wakacje z Szachami), na który dzieci były kwalifi-kowane przez Polski Związek Szachowy w Warszawie. Ostatecznie nabyło pra-wo do udziału czterech zawodników naszej sekcji. W czasie obozu, którym orga-nizatorem był Urząd Kultury Fizyczej i Sportu, oprócz rozgrywek szachowych były prowadzone przez trenerów kadry szkolenia, jak i też organizowane były wyjazdy do pobliskich miejscowości i zawody sportowe.
  Izabela Siergiej w swojej grupie zajęła II miejsce w kategorii dziewcząt i wypeł-niła normę na III kategorię szachową. W obozie uczestniczyli: Kamil Kiełbowicz, Mateusz Taborek i Mateusz Budziński
  Dyrektor Szkoły
  Benedykt Mroziński


  Powrót


  Sprzątanie Świata - Polska 2001"

  Sprzątanie Świata - Polska 2001"
  APEL DO SPOŁECZEŃSTWA
  Akcja "Sprzątanie Świata" jest stałym elementem działań na rzecz poprawy stanu środowiska na terenie gminy Kowalewo Pom. Tegoroczny termin akcji wyznaczony został na 21-22 września.
  Do uporządkowania wybieramy takie miejsca, w których zwykle gromadzą się ludzie, jak np. parki, place, dworce i drogi publiczne, ale również tereny zapomniane, rzadko odwiedzane, które stanowią potencjalne składowiska dzikich wysypisk śmieci. "Sprzątanie Świata" ma pomóc w wyrobieniu postaw i zachowań, które powinny stać się stylem naszego życia. Poświęcając nieco czasu oraz troski najbliższemu otoczeniu, zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich sprawimy, że świat stanie się odrobinę lepszy.
  Dlatego też zwracam się do wszystkich mieszkańców z prośbą o włączenie się w tegoroczne "Sprzątanie Świata".
  Na terenie miasta akcją kierował będzie Sztab Koordynacyjny, mający swoją siedzibę w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Jedności Robotniczej 5, po-kój nr 4. Na terenie sołectw koordynatorami będą Rady Sołeckie.
  Dla uczestników zabezpieczone zostaną rękawice ochronne i worki foliowe na odpady. Transport nieczystości z terenu miasta zapewni Zakład Gospodarki Ko-munalnej i Mieszkaniowej. Na terenach wiejskich za zorganizowanie transportu odpowiedzialne będą Rady Sołeckie.
  Akcja "Sprzątanie Świata" jest działaniem na rzecz poprawy stanu naszego najbliższego środowiska. Porządkując śmieci, likwidując dzikie wysypiska, przywracając do życia tereny zniszczone przez ludzką bezmyślność, uczymy się szanować ziemię i jej prawa. Dlatego też gorąco zachęcam do uczestnictwa we wspólnym sprzątaniu.
  Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji prosimy o zgłoszenie swo-jego uczestnictwa do Sztabu Koordynacyjnego w terminie do dnia 19 wrze-śnia w godz. 800-1500 .
  Dla uczestników oraz sponsorów, w dniu 21 września zorganizowany zostanie przez Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kowalewie Pom. festyn, na który już teraz gorąco zapraszam.
  BURMISTRZ MIASTA
  ANDRZEJ GRABOWSKI  Powrót


  WIĘCEJ DREWNA PO HURAGANACH
  WIĘCEJ DREWNA PO HURAGANACH
  Nadleśnictwo Golub - Dobrzyń informuje, że z powodu konieczności uprzątnięcia szkód po ostatnich huraganowych wiatrach pozyskiwać będziemy zwiększone ilości drewna w Leśnictwach: Wronie, Nielub, Czystochleb i Gronowo.
  Jednocześnie wstrzymane zostanie pozyskanie drewna w pozostałych leśnictwach.
  W związku z powyższym w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2001 roku oferujemy do sprzedaży drewno z uprzątania uszkodzonych drzewostanów:
  1. Leśnictwo Wronie - leśniczy E. Linetty - tel. 689-01-48
  - buk, dąb: surowiec wielkowymiarowy Wx0 (tarcica); surowiec średniowymiarowy S2a,b - (palety parkiet, boazeria, galanteria w drewnie); opał - S4.
  2. Leśnictwo Nielub - leśniczy K. Mazurek - tel. 688-13-50
  - sosna: surowiec wielkowymiarowy Wx0 (drewno konstrukcyjne, tarcica); surowiec średniowymiarowy S 2b - (tarcica, palety); S 4 (opał).
  3. Leśnictwo Czystochleb - leśniczy W. Siciński - tel. 688-23-10 - drewno j.w.
  4. Leśnictwo Gronowo - leśniczy L. Opaliński - tel. 684-21-14 - drewno - j.w.
  Ponadto powierzchnie uprzątnięte z wywrotów i złomów udostępnione będą do zbioru drobnicy opałowej samowyrobem.
  Szczegółowych informacji udzielać będą wymienieni leśniczowie oraz dział sprzedaży w Nadleśnictwie - tel. 683-22-12 i 683-26-40.
  Są to duże możliwości zaopatrzenia się w drewno użytkowe oraz opałowe na okres zimowy.
  Nadleśniczy
  mgr inż. Zdzisław Werner


  J.J.

  Powrót


  Podatek...

  Zmiany w podatku od środków
  transportowych
  Ustawą z dnia 8 grudnia 2000 roku o zmianie ustawy m.in. o podatkach i opłatach lokalnych zmieniono przepisy dotyczące podatku od środków transportowych.
  Zmiany dotyczą:
  I. Przedmiotu opodatkowania.
  "Art. 8. Opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:
  1. samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony i poniżej 12 ton,
  2. samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton,
  3. ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton,
  4. ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton.
  5. przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopusz-czalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wy-łącznie z działalności rolniczą prowadzona przez podatnika podatku rolnego,
  6. przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadaj dopusz-czalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolne-go, 7. autobusy."
  II. Wysokość stawek:
  "Art. 10.1.1. Rada. gminy określa, w drodze uchwały, wysokość stawek podatku od środków transportowych, z tym że roczna stawka podatku od jednego środka transportowego nie może przekroczyć:
  1. od samochodu ciężarowego, o którym mowa w art. 8 pkt. 1, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu: a) od 3,5 tony do 5,5 tony włącznie - 600 zł,
  b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie - 1000 zł,
  c) powyżej 9 ton - 1200 zł,
  2. od samochodu ciężarowego, o którym mowa w art. 8 pkt. 2 - 2290 zł, z tym, że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot określonych w za-łączniku nr 1 do ustawy,


  3. od ciągnika siodłowego lub balastowego, o którym mowa w art. 8 pkt. 3 - 1400 zł,
  4. od ciągnika siodłowego lub balastowego, o których mowa w art. 8 pkt. 4, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów:
  a) do 36 ton włącznie - 1770 zł,
  b) powyżej 36 ton- 2290 zł
  - z tym, że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot okre-ślonych w załączniku nr 2 do ustawy,
  5. od przyczepy lub naczepy, o których mowa w art. 8 pkt. 5 - 1200 zł.
  6. od przyczepy lub naczepy, o których mowa w art.8 pkt. 6, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów:
  a) do 36 tan włącznie - 1440 zł, b) powyżej 36 ton - 1770 zł
  - z tym, że w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodzaju zawieszenia stawki podatku nie mogą być niższe od kwot okre-ślonych w załączniku nr 3 do ustawy,
  7. od autobusu, w zależności od liczby miejsc do siedzenia:
  a) mniejszej niż 30 miejsc - 1400 zł,
  b) równej lub wyższej niż 30 miejsc - 1770 zł."
  III. Sposób przeliczania stawek w następnych latach:
  "Art.12b.1. Stawki określone w załączn. nr 1-3 do ustawy, począwszy od 2001r., ulegają przeliczeniu na następny rok podatkowy zgodnie z procentowym wsk. kursu EURO na dzień 1.X. danego roku w stosunku do kursu EURO w roku ba-zowym.
  2. Za rok bazowy, o którym mowa w ust. 1, przyjmuje się rok 2000.
  3. Do przeliczenia stawek określ. w załącznikach nr 1-3 stosuje się kurs EURO ustalony na podst. średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Kurs EURO w roku bazowym wynosi 3,9562 zł.
  4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych oblicza corocznie wskaźnik, o którym mowa w ust. 1. Jeżeli wskaźnik jest niższy niż 5%, stawki określone w zał. nr 1-3 nie ulegają zmianie na następny rok podatkowy.
  5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporzą-dzenia, stawki, o których mowa w ust. l, obowiązujące na następny rok podat-kowy, przeliczone zgodnie z zasadami określonymi w ust. 1-4 zaokrąglając je w górę do pełnych groszy."
  Jedną z istotniejszych zmian w tym zakresie jest określenie przez ustawodawcę minimalnych stawek niektórych przedmiotów opodatkowania, które są zróżnico-wane w zależności od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu i rodza-ju zawieszenia. Te stawki są określone w załącznikach do ustawy.
  Przepisy wchodzą w życie z dniem 01.01.2002r. (r)

  Powrót


  Wykonał tę stronę:

  Krzysztof Goryński (e-mail: patrz u góry)  Strona główna